صفحه نخست درباره ما

درباره ما

درباره ما

WHC logo

شورای جهانی هزاره یک نهاد فرهنگی، اجتماعی و مدنی است که بنا به ضرورت و نیاز موجود در کشورهای غربی درجهت فعال ماندن هزاره های مقیم غرب، استفاده بهینه از نیرو، انرژی، توانایی های فکری، فرهنگی، علمی و اقتصادی حول یک محور مشترک سازمانی و تشکیلات مدنی و انجام هماهنگی میان حلقات فرهنگی و مدنی جوامع مهاجر افغانستان در غرب ایجاد شده است. به دنبال تبادل نظر گسترده میان جمع عظیمی از فعالان فرهنگی و اجتماعی درکشورهای غربی از طریق ایمیل و همچنین برگزاری جلسات متعدد اینترنتی طی سالهای ۲۰۱۱ ،۲۰۱۲ و۲۰۱۳ میلادی، سرانجام شورای جهانی هزاره(World Hazara Council)  طی کنگره ۲۰-۲۱ اپریل ۲۰۱۳ میلادی برابر با ۳۱ حمل تا اول ثور سال ۱۳۹۲ هجری خورشیدی در شهر وین پایتخت اتریش رسماً تأسیس شد. در این کنگره ۶۱ تن از چهره­های فرهنگی، علمی، اجتماعی، و همچنین مسئولان سازمان ها و نهادهای فرهنگی – اجتماعی از کشورهای امریکا، کانادا، استرالیا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، سویس، اتریش، بلجیم، ایتالیا، یونان، دانمارک، سویدن و فنلند شرکت داشته و در عین حال دهها تن از شخصیت­های دیگر از کشورهای مختلف جهان با ارسال پیام و یا نامه­ حمایت خود را از تشکیل شورا اعلام کردند.

پیشینه تاریخی تشکیل شورای جهانی هزاره

از دیر زمانی به این سو، ضرورت ایجاد یک ارگان سراسری، در میان هزاره­های مقیم کشورهای غربی به عنوان یک نیاز اساسی برای همکاری، هماهنگی، تفاهم، همبستگی، و تبادل افکار، تجارب و اطلاعات در نشست­های عمومی، محافل خصوصی و گردهم­آیی­های اجتماعی و فرهنگی بارها مطرح شده و مورد بحث قرار داشته است. از این­رو، می توان گفت که ایجاد چنین نهادی سالهاست که به عنوان یک خواست مهم و ضرورت جدی در میان حلقات فرهنگی و اجتماعی مردم ما در غرب مطرح شده و زمینه تاسیس آن طی یک روند طولانی فراهم شده است. در اینجا مناسب است نگاهی اجمالی و فشرده به پیشینه تشکیل شورا داشته باشیم.

نخسنین گامهای مشخص در این رابطه سه سال پیش برداشته شد. در ماه جولای سال ۲۰۱۱ میلادی نخستین نامه از سوی جمعی کوچک از کسانی که قصد برداشتن قدمهای اولیه برای عملی ساختن این خواست جمعی را داشتند، به مجموعه بزرگی از شخصیتهای فرهنگی، اجتماعی و فعالان جامعه هزاره مقیم کشورهای غربی به منظور نظرخواهی فرستاده شد. این نامه که عنوان «اهالی جمهوری سکوت» به صورت موقت به آن داده شده بود (چرا که هیچ مجموعه و یا نهاد مشخصی در آن شرایط برای هماهنگی وجود نداشت) مورد استقبال همگانی قرار گرفت و تعدادی زیادی از فرزانگان جامعه ما نظریات شان را بطور مفصل و مشروح به مبدء ارسال نامه فرستادند. پس از جمع­بندی نظریات دریافتی و فرستادن مجدد آنها، برای عملی شدن پیشنهادات مطرح در نام ها، جلسات عمومی از طریق اینترنت برگزار شد.

 در جلسه عمومی می ۲۰۱۲ با شرکت دهها تن از شخصیتهای فرهنگی، اجتماعی و فعالان جامعه هزاره مقیم کشورهای غربی «کمیته تدوین اساسنامه» انتخاب شد و این کمیته موظف شد تا زمان برگزاری جلسه عمومی بعدی پیشنویس اساسنامه را تدوین نماید. در جلسه عمومی بعدی در جون ۲۰۱۲ این پیشنویس ارائه گردید. در جلسه عمومی نوامبر ۲۰۱۲ پیشنویس اساسنامه به عنوان ساختار تشکیلاتی موقت شورا پذیرفته شد و تصویب نهایی و اصلی اساسنامه به برگزاری کنگره شورا محول گردید. همچنین در این جلسه عمومی، «کمیته برگزاری کنگره» انتخاب و موظف شد که زمینه برگزاری کنگره حضوری شورا را، در یکی از کشورهای اروپایی آماده کند. کمیته برگزاری کنگره طی جلسات هفتگی خود، از میان پنج کشور اروپایی پیشنهاد شده برای میزبانی کنگره، کشور اتریش را مناسب تشخیص داد. در آخرین جلسه عمومی اینترنتی، دلایل ارائه شده برای برگزاری کنگره در شهر “وین” مورد بررسی و در نهایت تصویب اعضای جلسه قرار گرفت. جلسه عمومی به کمیته برگزاری کنگره صلاحیت داد تا “دعوتنامه” کنگره را برای شرکت کنندگان بفرستد.

 در کل بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ میلادی، هفت جلسه عمومی و در طول این سالها دهها جلسه “کمیته تدوین اساسنامه” و بعداً جلسه “کمیته برگزاری کنگره”، تقربیاً هر هفته و از طریق اینترنت، تدویر یافته است. به این ترتیب، همان گونه که ذکر شد، شورای جهانی هزاره یک فرایند طولانی را پشت سر گذاشته و حرکت خود را بدون شتابزدگی در یک مسیر طبیعی طی کرده و در نهایت با تشکیل نخستین کنگره رسماً ایجاد شده است. گزارشهای مفصل تمام جلسات عمومی، صورت جلسه های گروه تدوین اساسنامه و گروه کاری برگزاری کنگره همراه با شرکت کنندگان این جلسات در آرشیف شورای جهانی هزاره به عنوان اسناد شکل گیری آن محفوظ و در صورت لزوم قابل ارائه است.

مشخصات شورا

نام: «شورای جهانی هزاره» و معادل انگلیسی آن ”Council  World Hazara” است.

هویت: شورا یک نهاد مدنی، اجتماعی، فرهنگی و غیرانتفاعی است.

اصول و باورها: اساس تفکر و فعالیت های شورا را ارزش های والای حقوق بشر، دموکراسی، برابری، عدالت اجتماعی، همزیستی مسالمت آمیز، وحدت، صلح و ثبات اجتماعی، احترام به قانون، روابط و همکاری دوستانه با دیگر اقوام و ملیت­ها، نهادها و سازمان ها تشکیل می­دهند. شورا با هرنوع تفکر و عمل تبعیض­آمیز نژادی، قومی، زبانی، مذهبی، جنسیتی، جناحی و گرایش های تعصب­آمیز و غیرانسانی و همچنین با هر نوع خشونت مخالف است.

گرایش: شورا به هیچ حزب و گروه سیاسی در داخل یا خارج از افغانستان وابستگی و تعهد سیاسی- تشکیلاتی ندارد. شورا در مورد اختلافات سیاسی، حزبی و جناحی درون جامعه هزاره، موضع اصلاحی، آشتی جویانه و بی­طرفانه خواهد داشت.

مرکزیت: شورا در یکی از کشورهای اروپایی ثبت و دفتر مرکزی آن در همان کشور ایجاد خواهد شد، اما عرصه فعالیت شورا جهانی خواهد بود.

اهداف شورا:

 • گسترش فرهنگ گفت و شنود بین اقشار مختلف جامعه یکی از اهداف شورا می‌‌باشد. گسترش این فرهنگ در حوزه عمومی ‌می تواند به ارتقای سطح آگاهی‌‌ عمومی و جریان آزاد اطلاعات کمک کند و همچنین زمینه لازم را جهت مشارکت موثر احزاب، تشکل‌ها و نهادهای مدنی و صنفی، روشنفکران، اقشار و فعالان سیاسی و اجتماعی و آحاد شهروندان فراهم آورد. این گفتکومی تواند در زمینه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، دینی و مانند این ها باشند و باعث ارتقای فکری شهروندان شوند.
 • شورا در عرصه­های فرهنگی، اجتماعی و مدنی فعالیت می­کند.
 • پیشرفت و توسعه فرهنگی، اقتصادی، علمی و اجتماعی جوامع مهاجر افغانستان در غرب از اهداف اصلی شورا خواهد بود. در این راستا تلاش می شود تا افراد کارشناس و نهادهای تخصصی در عرصه های گوناگون در سطح کشوری و بین المللی از طریق شورا همکاری و فعالیت داشته باشند.
 • از آنجایی که هزاره ها بخشی از هویت و جامعه ی متکثر و چند فرهنگی افغانستان است، و امروزه بخشهایی از این جامعه در پاکستان، ایران و شماری از کشورها به شمول ممالک غربی به سر می برد، و از سوی دیگر سرنوشت و زندگی هزاره ها در کشورهای مختلف مستقل از حیات اجتماعی و سیاسی دیگر ملیت­ها قابل تعریف نیست، احترام به اصول کثرت­گرایی و برقراری روابط حسنه و نیک با دیگر اقوام و جوامع از اهداف مهم شورا خواهد بود.
 • شورا نسبت به ارزش های مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر متعهد بوده و برای ترویج و تحقق مفاهیم آن تلاش می­کند. شورا همچنین از آزادی های اساسی و مدنی، حقوق زنان، کودکان و اقلیت های قومی و مذهبی و تأمین دموکراسی در افغانستان دفاع می­نماید.
 • جامعه هزاره در افغانستان و منطقه در تاریخ معاصر بارها قربانی خشونت های مذهبی و قومی شده است. شورا برای جلوگیری از تکرار خشونت­ها و جنایت­های غیرانسانی و سازمان یافته، از حقوق هزاره ها و دیگر اقلیت ها و اقشار ضعیف و آسیب پذیر اجتماع مانند زنان و کودکان حمایت و دفاع می نماید.

عضویت:

عضویت شورا از طریق ذیل امکان پذیر می باشد:

الف) انفرادی: هر شخصی که اهداف و اساسنامه شورا را می پذیرد، می تواند عضو شورا گردد.

ب) گروهی: انجمن ها، اتحادیه ها، موسسه های اجتماعی، فرهنگی، هنری، ورزشی، شرکت های تجاری  که اهداف و اساسنامه شورا بپذیرد، می توانند به عضویت شورا در آیند.

 • متقاضی داوطلبانه بطور کتبی از شورا درخواست عضویت می کند. فرم درخواست عضویت پس از خانه پری و امضاء به دفتر شورای نمایندگی در کشور مربوطه و یا دفتر مرکزی شورا تحویل داده شده و در این مورد طبق ضوابط و دستور العمل داخلی شورا اقدام و بطور کتبی پاسخ داده می­شود.
 • هر عضو شورا که سن ۱۸ سالگی را تکمیل نموده باشد، حق انتخاب کردن و انتخاب شدن را دارد.
 • انجمن ها، موسسات و نهادها می توانند با حفظ استقلال عضویت شورا را کسب کنند و در عین حال مطابق به اصول ساختاری و اهداف شورای جهانی هزاره وآیین نامه های داخلی شوراهای کشوری عمل می کنند.
 • اعضای شورا به همکاری و تلاش برای اجرای برنامه ها و تحقق استراتژی شورا، در حد توان خود، متعهدند.
 • پذیرش عضو افتخاری برای شورا امکان پذیر است. عضو افتخاری مکلف به پرداخت حق العضویت نیست.
 • هر عضو، مکلف به پرداخت حق العضویت به شورا است.

ساختار تشکیلاتی:

۱-کنگره

۲-شورای مرکزی

۳-شورای اجرایی

۴-شورای نمایندگی

شورا در راستای پیشبرد اهداف خویش دارای کمیته های ذیل میباشد:

۱- کمیته پلان گذاری و مطالعات استراتژیک ۲- کمیته مهاجرت وپناهندگی ۳- کمیته حقوق و حقوق بشر ۴- کمیته فرهنگی ۵- کمیته امور رسانه ها ۶- کمیته روابط عمومی ۷- کمیته امور مالی.

مسئولیت امور نشراتی شورا به عهده کمیته امور رسانه ها است. این کمیته برای تبیین اهداف عالیه شورا تلاش می ورزد تا آرزوها و دیدگاه­های مردم خود را به مقتضای منافع ومصالح شان بازتاب دهد.

پایگاه اینترنتی شورا جایگاه اصلی برای نشر افکار و باورهای آن خواهد بود. تلاش بر این است تا وبسایت شورا به مرکز تجمع اهالی قلم، فرهنگ، هنر و ادبیات و به پلی ارتباطی میان آنان تبدیل گردد. شورای سعی می کند از این طریق برای مخاطبان زمینه تبادل نظر، تفاهم، همبستگی، و اتحاد بیشتر را در یک فضای سالم فرهنگی به وجود آورد.

پایگاه اینترنتی شورا جایگاهی برای تقویت دموکراسی، دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان و ارزشهای انسانی خواهد بود. در این بستر دیدگاههای متعدد و متفاوت مطرح و فرصتهای دوستی و پذیرش همدیگر فراهم خواهد شد.

خط مشی نشراتی ما:

۱) عدالت، انسانیت و برابری را سرلوحه آرمانهای خود می دانیم، به تساوی حقوق شهروندان باورمندیم و با تبعیض نژادی، قومی، مذهبی و جنسیتی مبارزه می کنیم.

۲) به اعتدال و میانه روی و پرهیز از افراط و تفریط باور داریم؛ توسل به هر نوع خشونت در گفتار، نوشتار، سلوک و روش را مردود می دانیم و از مخاطبان خود نیز انتظار داریم که در نقد و نظر خود راه مجادله احسن را پیش گیرند و از هر نوع افراط­گرایی پرهیز نمایند.

۳) به اعتقادات و باورهای دیگران احترام می گذاریم و در عین حال که به اصول کثرت­گرایی ایمان داریم، سخت مخالف اهانت به  ارزش­ها و اعتقادات دینی و فرهنگی و یا تعلقات قومی افراد و گروه­ها هستیم.

۴) برای نقد و بررسی جریانهای تمامیت­خواه و انحصارگر که درتقابل و تضاد با حقوق و منافع جوامع محروم افغانستان قرار بگیرد، تلاش می کنیم.

۵) از نشر مقالات و متون انتقادی که با اصول و اهداف شورا ناسازگار نباشند، استقبال خواهیم کرد؛ اما از انتشار مطالبی که به پراکندگی، هرج و مرج، ایجاد فضای بدبینی و اتهام دامن بزند و یا دارای لحن خشونت­بار و توهین­آمیز باشد، خودداری می­کنیم.

۶) دیدگاه­ها و افکار شورای جهانی هزاره از پایگاه اینترنتی­اش به نشر خواهد رسید؛ اما تمامی مطالب نشرشده در سایت شورا، لزوماً بازتاب­دهنده نظرات شورا نمی­باشد.

۷) مسئولیت صحت و سقم هر نوشته، گزارش و یا مقاله برعهده نویسنده آن است و «شورای جهانی» یا پایگاه اطلاع رسانی در مورد دیدگاه­ها، افکار و اعمال همکاران قلمی پاسخگو نیست. شورا تنها مسئولیت آن بخش از مطالب را بر عهده دارد که با نام و عنوان «شورای جهانی هزاره» منتشر می گردد.

۸) رعایت حقوق مادی و معنوی آفرینندگان آثار، از اصول ارزشی نویسندگی و روزنامه­نگاری است. بدین جهت روزنامه­نگاران و نویسندگان «سایت شورا» حاصل کار دیگران را بدون ذکر منبع و در صورت لزوم بدون کسب اجازه، منتشر نمی‌کنند. امضای یک روزنامه­نگار یا مقاله­نویس تنها پای مطلبی قرار می‌گیرد که حاصل کار خود اوست. هرگونه دستکاری، جعل و یا سرقت ادبی و همچنین سوء استفاده از اسناد، تصاویر و یا متون و آثار دیگران از نظر «شورا» مذموم و مطرود است.

۹) این سایت، دارای شورای سردبیری است که در جهت اعمال قوانین و ضوابط نشراتی آن، تشریک مساعی می­کند. شورای سردبیری این حق را برای خود محفوظ می­دارد که مطالب رسیده را از لحاظ فنی و شکلی، ویرایش یا کوتاه نماید و یا درصورت لزوم لحن آن­ها را تعدیل کند؛ ولی مجاز نیست از لحاظ محتوا آن­ها را تغییر دهد.

۱۰) رعایت شرایط زیر برای انتشار مطالب و مقالات در سایت الزامی است:

الف – قبلا در سایت­های دیگر نشر نشده باشد؛ (البته انتشار همزمان اشکالی ندارد.)

ب – دارای لحن مودبانه و محترمانه باشد و طبعاً در آن­ها از توهین، افترا و ایراد اتهام خودداری شده باشد؛

ج – شورای سردبیری این حق را برای خود محفوظ می دارد که در مورد انتشار مقالات رسیده تصمیم بگیرد و از نشر  مطالبی که دارای محتوای منطقی و مفید نمی­داند، خودداری کند.

د – منابع و مآخذ مقالات علمی و تحقیقی ذکر شده باشد.

۱۲ نظر

شیراحمد نظری جوزا ۹, ۱۳۹۲ at ۴:۴۳ ق.ظ

سلام چگونه بتوان فرم افتخاری شورا را به دست بیارم؟

پاسخ
ali جوزا ۱۹, ۱۳۹۲ at ۳:۵۶ ب.ظ

salam, how much is the membership fee, and what is the memberships benefit?

پاسخ
شورای جهانی هزاره جوزا ۲۸, ۱۳۹۲ at ۶:۳۵ ب.ظ

سلام دوستان گرامی؛
شما میتوانید ابتدا از طریق ایمیل شورا درخواستنامه کتبی به شورای اجرایی ، بفرستید، بعد فرم عضویت همراه با اساسنامه مکمل شورا برای تان فرستاده میشود. بعد از قبولی اساسنامه شما فرم عضویت را تکمیل ( خانه پری )نموده ودوباره به مرجع فرستنده ، گسیل نمایید وپس از تایید شورای اجرایی شما عضو شورای جهانی پذیرفته شده اید. تاریخ عضویت تان از تاریخ تایید شورا ، ثبت میگردد. البته شرایط عضویت دقیق تر در اساسنامه تشریح گردیده است.

پاسخ
زهرااخلاقی اسد ۸, ۱۳۹۲ at ۹:۵۴ ق.ظ

سلام.انشاءالله خدادراین کارخیرشمارایاری کند.من هم میخواهم قدرتوان وغیرتم شماراحمایت کنم.امابگوییدچگونه ادرس شورای اجرایی رابه دست اورم تادرخواست نامه کتبی بفرستم؟؟؟

پاسخ
زهرااخلاقی اسد ۸, ۱۳۹۲ at ۹:۵۷ ق.ظ

خواهش میکنم ایمیل شورارابرایم بفرستید

پاسخ
hamidreza nikdel میزان ۲۸, ۱۳۹۳ at ۱:۵۵ ق.ظ

سلام نیکدل هستم. میخواستم.اطلاعاتی راجبع اقامت در کشور انگلستان بدونم…
من اقامت کشور دیگر رو هم دارام . اقامت برزیل رو و الان میخوام محل اقامتم رو عوض کنم.
ایا امکان پذیر هست؟؟؟
من با پاسپورت برزیلی از برزیل میام و میخوا م بمونم..
ممنون میشم کمک کنید

پاسخ
suleyman ثور ۲۲, ۱۳۹۴ at ۲:۲۴ ب.ظ

با سلام و عرض خسته نباشید.من قصد سفر به اتریش از طریق ویزای قانونی رادارم من با همسرم و دو تا بچه دو سه ساله هم داریم.من باید در اتریش چیکار کنم تا قبولی ام را بگیرم و باید چه کیسی بدم آیا من میتونم مدارکم را نشون بدم یا اینکه بگویم غیر قانونی آمدیم و وکیل بگیرم منتظر جوابتان هستم موفق باشید

پاسخ
علی زمانی سرطان ۱۹, ۱۳۹۴ at ۹:۲۷ ب.ظ

سلام
آیا عضویت این شورا تنها در اتریش امکان پذیر است؟
اگر در کشور افغانستان هم میشود که عضویت شورا را گرفت، لطفا راهنمایی کنید؟
ایا نمایندگی در افغانستان هم هست؟

پاسخ
اسد اسد ۲۳, ۱۳۹۴ at ۱۲:۳۴ ب.ظ

با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان وسرورانی که این حرکت بزرگ و بسیارمهم وحیآتی را آغاز نموده . زحمات یکایک شما قابل تقدیر است. خارا شکر میکنم که در جامعه ما هنوز انسانهای دلسوز.متعهد وجود دارد.ایجاد این شورامایه افتخارودل گرمی ماست. برای سربلندی وعزت هزاره هاواین تشکیلات آرزوی موفقیت میکنم.ازبزرگوارانی که در راس این شورا قرارداردخواهش میکنم فقط این کار ارزشمند را مانند کویته انحصاری نکنند.عده ای از برادران در کویته همه مردم هزاره رامحدود به همان نقطه جغرافیایی محل زندگی خودشان میدانند.فارغ از اینکه هزاره ها دارای فرهنگ زیستی متنوع میباشد.با سپاس

پاسخ
فرهاد جعفری اسد ۲۳, ۱۳۹۶ at ۸:۲۷ ق.ظ

با سلام و درود خدمت شما بزرگواران من ایرانیم آیا می توانم عضو افتخاری شورا را داشته باشم ، با سپاس فراوان

پاسخ
Miriam Saidi قوس ۷, ۱۳۹۶ at ۶:۰۹ ب.ظ

Hi
My name is Miriam, from Denmark. I have heard of a workshop in The Netherlands on the investigation of Afghanistan’s war crimes on 9th December 2017 and I would like to participate if possible.

پاسخ
مجید سنبله ۱۶, ۱۳۹۷ at ۱۱:۲۴ ق.ظ

سلام وقت بخیر من تصمیم دارم برای کار به ژاپن هرطور شده برم هزینشم پرداخت میکنم اگر امکان هست راهنمایی کنید که حضوری خدمت برسم

پاسخ

نظر خود را بنویسید